Masonų ložės "Gorliwy Litwin" ženklas, VUM M 49
Atvestas į šventovę su trimis žvaigždėmis ir tiek pat kardų, aidint plaktukų kaukšėjimui maloningiausias brolis Romeris užėmė savo vietą Rytuose, o Harmonijos broliai pirmininkaujančiam liepus sugiedojo himną Aukščiausiojo Statytojo garbei.
Toks ypatingų iškilmių metu vykęs ritualo epizodas randamas vienoje iš Lietuvoje įtakingiausios bei gausiausios masonų ložės „Uolusis lietuvis“ (lenk. Gorliwy Litwin) 1820 m. protokole. Kviečiame toliau tęsti pažintį su Vilniaus universiteto muziejuje saugomais eksponatais, o teksto pabaigoje išbandyti savo atidumą.
Masonų ženklas, VUM M 53
Paslaptingai ir mįslingai skambanti Masonų brolija yra viena didžiausių ir seniausių brolijų pasaulyje. Veikla prasidėjo Europos mūrininkų gildijose - 1717 m. Londono smuklėje „Žąsis ir keptuvė”, susikūrė pirmoji pasaulyje Didžioji ložė. Viena iš pagrindinių veiklos sričių yra labdaringas ir švietėjiškas darbas. Yra laikomasi žmonių laisvę ir lygybę, tautų brolystę ir religinę toleranciją grindžiamų principų, o statyba – tai simbolinė prasmė, daugiau klabanti apie dvasinį, kultūrinį žmogaus tobulėjimą.
Medalis "Ignas Lojola", VUM M 347
Vivat Societas Jesu
2021 m. spalio 23 d. buvo galima skaičiuoti 530 m. nuo pagrindinio jėzuitų ordino įkūrėjo Šv. Ignaco Lojolos (1491–1556) gimimo!
Kiekvienam VU bendruomenės nariui ši asmenybė veikiausiai girdėta. Būtent Jėzaus draugijos dėka 1579 m. ir buvo įkurtas Vilniaus universitetas. Tai viena seniausių ir žymiausių Vidurio ir Rytų Europos bei pirmoji aukštoji mokykla Lietuvoje. VU net du šimtmečius po įkūrimo buvo labiausiai į rytus nutolęs kaip vienas iš vakarietiškų Europos universitetų taškų.
Paskaitų tvarkaraštis Vilniaus Imperatoriškajame universitete 1822 – 1823 moklso metais, VUM R 104
Įsibėgėjus mokslo metams Vilniaus universitete ir studentams jau sukant galvą dėl namų darbų ar pramiegant rytines paskaitas, kviečiame nusikelti net 200 metų atgal ir pasižvalgyti – kokia buvo tuometinių studentų kasdienybė? ⏳