Pradžia: 2024-08-07 17:00
Pabaiga: 2024-08-07 18:00

lit.treč. 0807 1

[LT]

Kviečiame į Literatūrinį trečiadienį „Tarp Liaudos ir Varšuvos – lenkų-lietuvių dailininkas ir poetas Romanas Alekna Švoinickis“ rugpjūčio 7 d. 17:00!

Romanas Švoinickis (1845-1915) - dailininkas-tapytojas, 1863 m. sukilimo dalyvis ir tremtinys, ne tik senųjų tradicijų bet ir civilizacinių naujovių – atradimų mylėtojas, socialinio ir kultūrinio gyvenimo veikėjas, ypatingai nusipelnęs Lenkijos ir Lietuvos kultūrai.

Pranešėja habil. dr. Inesa Szulska. susitikimo metu papasakos apie menininką, aptars jo visuomeninės veiklos sritys, ypatingą dėmesį skiriant mažiau žinomoms (domėjimasis fotografija, teatru, jo paties poetiniais bandymais). Netruks istorinių ir literatūrinių įdomybių ir svarstymų apie tai, kas siejo poną iš Rado su A. Mickevičiumi, Henriku Senkevičiumi ir Laudos bajorų etosu. Susitikimo metu bus pristatyta R. Švoinickio kūryba: poezija, paveikslų, iliustracijų, fotografijų kopijos iš Lenkijos mokslų akademijos archyvų Varšuvoje ir kitų muziejų Lenkijoje bei Lietuvoje.

Renginys vyks Vilniaus universiteto Mažosios aulos buvusioje kavinėje („Morgas“), Universiteto g. 3 (įėjimas per VU Didįjį kiemą, šalia Šv. Jonų bažnyčios varpinės).

Renginys vyks lenkų kalba.

Zapraszamy na Środę Literacką „Między Laudą a Warszawą – polsko-litewski artysta i poeta Roman Szwoynicki” 7 sierpnia o godz. 17:00!

Roman Szwojnicki (1845-1915) - artysta-malarz, powstaniec r. 1863 i zesłaniec, miłośnik dawnej szlachetczyzny i nowinek - wynalazków cywilizacyjnych, należy do grona postaci życia społeczno-kulturalnego zasłużonych dla kultury Polski i Litwy.

Autorka odczytu, mówi obszary jego aktywności publicznej, że szczególnym uwzględnieniem tych mniej znanych (zainteresowanie fotografią, teatrem, własne próby poetyckie). Nie zabraknie ciekawostek historyczno-literackich i poszukiwań odpowiedzi na pytania, co łączyło panicza z Rad z A. Mickiewiczem, H. Sienkiewiczem i etosem laudańskiej szlachty. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane kopie obrazów, ilustracji, fotografii i wierszy R. Szwoynickiego z zasobów Archiwum PAN w Warszawie oraz kilku muzeów w Polsce i na Litwie.

Spotkanie odbędzie się w dawniej Kawiarni Małej auli Uniwersytetu Wileńskiego (tzw. “Morgas”), ul. Universiteto 3 (wejście przez Wielki Dziedziniec UW – obok dzwonnicy kościoła Św. Janów.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.