Kviečiame į šio sezono antrąjį Idėjų ketvirtadienį, kuriuo metu virusų tyrinėtojas, VU Gyvybės mokslų centro mokslininkas dr. Gytis Dudas skaitys paskaitą „Genomų detektyvai šiuolaikinių protrūkių fronto linijose“.
Nuolatos pingančios technologijos leidžiančios nuskaityti bet kokio Žemės organizmo genetinę medžiagą (pvz. DNR) įgalina mokslininkus sužinoti itin daug apie mūsų pačių ir apskritai gyvybės raidą mūsų planetoje. Vienas unikalus šios informacijos taikymas yra užkrečiamųjų ligų srityje, kadangi greita įvairių ligas sukeliančių mikroorganizmų evoliucija vyksta iš esmės tame pačiame laiko mastelyje kaip įvairūs ligų kontrolei svarbūs patogenų populiacijų procesai (pvz. migracija, populiacijos augimas ir pan.). Nuskaitydami protrūkį sukėlusio patogeno (pvz. viruso) genomą iš keliasdešimties ar daugiau atvejų ir atkūrę jų tarpusavio ryšius galime sužinoti jokiais kitais praktiniais būdais neprieinamą informaciją apie protrūkio raidą bei esminius veiksnius leidžiančius jam toliau cirkuliuoti. Ši informacija, panašiai kaip žvalgyba karo metu, leidžia panaudoti ribotus išteklius efektyviausiai.
Šiame pranešime mokslininkas supažindins tiek apie genominės epidemiologijos principus, tiek parodys kaip jie buvo panaudoti atrasti ir suprasti Lietuvoje cirkuliavusią SARS-CoV-2 atmainą B.1.620 kartais vadintą „Anykščių atmaina“.
Vieta: M. K. Čiurlionio g. 29, VU Idėjų observatorija, pastatas su dviem bokšteliais.
Powered by iCagenda