Sidebar

Idėjų observatorijaLankymo informacija.

Vilniaus universiteto Idėjų observatorija – tai edukacijų, laisvalaikio ir mokslo komunikacijos erdvė unikalioje istorinės observatorijos komplekso vietoje Čiurlionio g. Nuo 2021 m. kuruojama Vilniaus universiteto muziejaus (VUM).

Observatorijų istorija Vilniaus universitete nukelia į XVIII a., kuomet 1753 m. buvo įsteigta astronomijos observatorija Vilniaus miesto centre – VU ansamblyje (įkūrėjas Tomas Žebrauskas). Observatorija domėjosi ir naudojosi ne tik Lietuvos, bet ir Europos mokslininkai. Uždaryta ji buvo carinės priespaudos laikotarpiu – 1883 m. Stebėjimai senajame pastate niekada nebuvo atnaujinti, o besiplečiantis Vilniaus miestas savo šviesomis vertė astronomus ieškoti nuošalesnių vietų. 1919 m. Vilniaus universitetą atidarius kaip lenkiškąjį Stepono Batoro universitetą, observatorijai buvo pasirinkta nauja vieta dabartinėje M. K. Čiurlionio gatvėje. Anuomet, tai buvo Vilniaus priemiestis.

Pirmasis, laikinas medinis observatorijos paviljonas pastatytas 1921 m. ir uždengtas 5 m skersmens astronominiu kupolu, ant specialios atraminės kolonos buvo sumontuotas Carsl Zeiss firmos teleskopas. Per kelis metus buvo iš Europos supirkti įvairūs prietaisai, tad reikėjo naujų patalpų. 1933 m. – baigtas statyti paviljonas su dviem bokšteliais. O 1936 m. pastatytas Astronomų ir meteorolų namas, skirtas mokslininkų butams bei darbo erdvėms. 

Tarpukario laikotarpiu observatorijoje daugiausia dirbo tuometinis VU rektorius Władysławas Dziewulskis bei Wilhelmina Iwanowska. Mokslininkai čia vykdė žvaigždžių fotometrijos tyrimus. Tyrimai jau nuo 1921 m. buvo skelbiami leidinyje „Bulletin de l’Observatoire astronomique de Wilno“. Taip pat 1923 m. Vilniuje buvo įsteigta Lenkijos astronomų sąjunga.

USB Observatorija 4deš

Narodowe Archiwum Cyfrowe, XX a. 4 deš. 

1939 m. dėl didėjančio miesto apšvietimo buvo nuspręsta kelti observatoriją į Aukštuosius Panerius, bet šiuos planus sustabdė prasidėjęs Antrasis Pasaulinis karas. Uždarius Stepono Batoro universitetą (SBU) ir mokslininkams išvykus į Torunę, ten observatorija buvo pastatyta pagal SBU observatorijos planus, kuriuos atsivežė W. Dziewulskis ir W. Iwanowska, ir buvo analogiška Vilniaus modeliui.

Dabar VUM kuruojama observatorija tapo erdve, siūlančia nedidelėms grupėms pritaikytas, tiksliųjų, gamtos, socialinių ir humanitarinių mokslo pažinimo veiklas, įtraukiančias naujus metodus, skatinančia pažinti mokslą ir už jo slypinčią kūrybą kasdienybėje. Kitaip nei kitos mokslo komunikacijos vietos, Idėjų observatorija suteikia galimybę įgyvendinti meno ir mokslo sintezės veiklas bei atrasti naujus idėjų kūrimo ir realizavimo procesus.

ideju observatorija

Vilniaus universiteto Idėjų observatorija, 2023 m.